Obecnie online można znaleźć za darmo naprawdę bardzo ciekawe narzędzia, które w profesjonalny sposób obliczają ważne parametry związane z ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Informacje uzyskane w ten sposób nie są wiążące, dają jednak pewien ogląd na sytuację, zanim klient wybierze się do prawdziwego banku i tam zacznie załatwiać formalności kredytowe.

Kalkulator zdolności kredytowej

Pierwsze fantastyczne narzędzie to kalkulator zdolności kredytowej. To dzięki niemu można dosłownie w kilka minut oszacować, jaką mamy zdolność kredytową. Zdolność kredytowa to nic innego jak maksymalny pułap kredytu, o który możemy ubiegać się w konkretnym banku, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe i inne obciążenia. Banki mogą szacować dla nas różną zdolność kredytową – wstępna ocena za pomocą narzędzia online pozwala zawęzić oferty tych banków, które z naszej perspektywy wydają się najbardziej korzystne. Niektóre banki mają mocno wyśrubowane warunki przyznawania kredytów, inne mniej. W niektórych bankach moglibyśmy liczyć na mały kredyt, w innych na znacznie wyższy. To właśnie kalkulator zdolności kredytowej pozwala wstępnie to ocenić.

Kalkulator hipoteczny

Drugie bardzo ważne narzędzie online, którym można wspomagać się przed ubieganiem się o prawdziwy kredyt w banku, jest właśnie wspominany już kalkulator hipoteczny. Kalkulator hipoteczny pozwala obliczyć szacunkową wysokość raty w konkretnym banku, w przypadku zaciągania kredytu na określoną kwotę i określony czas. To właśnie to narzędzie daje zatem realny szacunek tego, ile miesięcznie trzeba będzie płacić za kredyt. W ten sposób można to realnie zestawić z możliwościami własnego budżetu. Dzięki temu można dokonać na przykład weryfikacji planów co do zakupu nieruchomości ( nieruchomość o niższej wartości, jeżeli wysokość raty byłaby zbyt wysoka).