Jaki jest koszt kredytu gotówkowego i od czego zależy

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych. Można go przeznaczyć na dowolnie wybrany cel np. na remont mieszkania, wakacje czy spłatę innych zobowiązań. Kredyt gotówkowy, choć dogodny i łatwy w uzyskaniu nie jest darmowy. Banki udzielając go, również chcą zarobić. Oznacza to, że do banku lub firmy pożyczkowej trzeba oddać więcej, niż się pożyczyło. Jaki jest koszt kredytu gotówkowego i od czego zależy?

Od czego zależy koszt kredytu gotówkowego?

Szukając kredytu gotówkowego, największą uwagę przykłada się do jego kosztu. Informacja o całkowitych kosztach jakie są do spłaty musi być w umowie. Dokument ten określa wszystkie dodatkowe opłaty, jakie należy ponieść. Umowa z bankiem mówi więc o wysokości oprocentowania w tym marży banku, opłatach przygotowawczych, ubezpieczeniach kredytu gotówkowego, prowizjach, rodzajach rat. Wszystkie te elementy wpływają na koszt kredytu gotówkowego. Chcąc poznać ostateczną cenę pożyczki, należy sprawdzić RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Bank lub firma pożyczkowa zobowiązana jest do przedstawienia symulacji kredytu (jeszcze przed podpisaniem umowy), która ukaże wszystkie koszty, wysokość rat i sposób zapłaty.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Jednym z elementów znacząco wpływającym na koszt kredytu gotówkowego jest oprocentowanie. Większość pożyczek ratalnych proponowana jest w oprocentowaniu zmiennym. Oznacza to, że wysokość raty, a więc i koszt całego kredytu mogą ulegać zmianie na przestrzeni całego okresu spłaty. Koszty kredytu gotówkowego maleją, jeśli Narodowy Bank Polski obniży stopy procentowe, zwiększą się w przypadku, gdy dojdzie do ich podwyższenia. Oprocentowanie zmienne kredytu gotówkowego oznacza, że wysokość rat będzie aktualizowana raz na 3 miesiące.

Zdolność kredytowa a koszt kredytu

Koszt kredytu gotówkowego jest uzależniony również od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Banki obniżają marżę kredytu (jeden ze składników jego całkowitego kosztu) klientom mającym wysoką zdolność i pozytywną historię kredytową. W przypadku kredytów gotówkowych nie liczy się natomiast wkład własny czy wartość przedmiotu/nieruchomości, którą chce się zakupić.

By obliczyć zdolność kredytową sprawdź dostępny w internecie kalkulator zdolności kredytowej.

Jaki jest koszt kredytu gotówkowego?

Koszt kredytu gotówkowego można obliczyć samodzielnie, korzystając ze wzoru matematycznego lub kalkulatora kredytów gotówkowych. Wprowadzając do kalkulatora dane pożyczki, narzędzie samodzielnie wyliczy prognozowane raty kredytu w danej instytucji. Kalkulator poda nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale i RRSO, czyli wskaźnik informujący o całkowitym koszcie kredytu gotówkowego. W wyborze najlepszego kredytu gotówkowego pomoże porównywarka kredytów gotówkowych, która porównuje koszta zobowiązania i pokazuje najciekawsze oferty.

Możesz również polubić…

Secured By miniOrange