Spłata kredytu – najważniejsze informacje o obowiązkach kredytobiorcy

Sektor pożyczek i kredytów bankowych przeżywa ogromny rozwój. Są to produkty finansowe stanowiące największy zarobek instytucji bankowych. Klienci chętnie zaciągają takie zobowiązania, aby sfinansować różne ważne wydatki. Zaciągnięcie zobowiązania finansowego wiąże się nie tylko z różnymi korzyściami, ale też z licznymi obowiązkami. Jednym z najważniejszych jest oczywiście terminowa spłata kredytu.

Wiadomo, że zaciągnięcie kredytu wiąże się z koniecznością zawarcia umowy kredytowej. Określa ona nie tylko obowiązki kredytodawcy, ale również kredytobiorcy. Warto się z nią zapoznać, aby nie mieć później kłopotów i aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Sprawdź również czym charakteryzuje się kredyt bezgotówkowy.

Terminowa spłata kredytu to podstawa

Oczywiście najważniejszym warunkiem, którego trzeba przestrzegać jest spłata rat w ustalonych terminach i kwotach. Dokumentem, z którym koniecznie trzeba się zapoznać, jest harmonogram spłaty kredytu. Określa on konkretne daty oraz wielkości spłacanych rat. Przestrzeganie tych zasad jest warunkiem bezproblemowego przebiegu umowy. Jeśli raty kredytowe będą spłacane z opóźnieniem lub nie będą spłacane wcale, wówczas bank nalicza odsetki, wysyła monity, a nawet może skierować sprawę do sądu i do komornika, więc warto dokonywać regularnych wpłat, aby uniknąć takich problemów. Informacje o zaległościach ze spłatą, zostaną również przekazane do bazy danych BIK, tworząc negatywną historię kredytową.

Nie należy też zapominać o obowiązku zawarcia formalnej umowy i podania w niej prawdziwych informacji na temat swojej sytuacji finansowej. Banki mogą też zobowiązać klienta do przedstawienia dokumentów potwierdzających jego sytuację finansową i zdolność kredytową.

Czy kredyt to tylko obowiązki?

Spłata kredytu jest bardzo ważnym obowiązkiem, o którym należy pamiętać. Okazuje się jednak, że klienci banków biorący kredyty mają również pewne udogodnienia i uprawnienia, z których mogą korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednym z istotnych udogodnień jest karencja w spłacie. Polega ona na tym, że przez ustalony czas bank zawiesza spłatę kapitału. Klient ma jednak nadal obowiązek spłacania odsetek, jednak w ten sposób można przez pewien czas obniżyć swoje koszty co może być zbawienne dla budżetu. Alternatywną opcją są wakacje kredytowe oferowane przez niektóre banki. Obejmują one całkowite zawieszenie spłaty kilku określonych rat. Oczywiście wszystkie zawieszone kwoty będzie trzeba spłacić później, więc oferty takie automatycznie wydłużają okres kredytowania a co za tym idzie, również koszt kredytu gotówkowego.

Zapoznanie się z ofertą jest bardzo istotne

Podczas porównywania ofert warto dowiedzieć się jakie konkretne warunki należy spełnić, aby otrzymać finansowanie. Ważne jest też zapoznanie się z warunkami spłaty, aby uniknąć problemów już po otrzymaniu finansowania. Zobacz gdzie znaleźć tani i szybki kredyt gotówkowy.

Możesz również polubić…

Secured By miniOrange