Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to różnorodne  produkty finansowe, które są odpowiedzią na potrzebę zastrzyku gotówki w każdej sytuacji. W zależności od swoich potrzeb oraz od indywidualnej zdolności kredytowej można pokusić się o wybór kredytu z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Kredyt konsumencki – ustawa

Prawne regulacje dotyczące udzielania kredytów gotówkowych określanych jako konsumenckie zostały dokładnie opisane w stosownej ustawie. W związku z tym, w umowie muszą być zawarte wszystkie informację, które wpływają na spłatę pożyczki. To rozwiązanie stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla kredytobiorcy.

Co ma wpływ na cenę pożyczki?

Każdy konsument chce wybrać najlepszy kredyt konsumencki, czyli taki, który wiąże się z najniższymi kosztami. W podjęciu decyzji pomoże wiedza dotycząca sposobu ustalania kosztów zaciągnięcia pożyczki. Dla kredytodawcy bardzo istotną rolę odgrywa scoring, czyli zdolność kredytowa pożyczkobiorcy (można ją samemu obliczyć stosując kalkulatory zdolności kredytowej). Gorsza zdolność to dłuższy czas spłaty i wyższe koszty pożyczki. Często nie ma znaczenia sama wysokość pożyczki, co stosunek tej kwoty do dochodu, który w przeliczeniu rzutuje na rzeczywiste koszty zaciągnięcia zobowiązania. Oczywiście kolejnym czynnikiem jest czas potrzebny na spłatę zobowiązania, jednak liczyć należy się także z dodatkowymi czynnikami rynkowymi. Te wszystkie parametry wspólnie ze stopą oprocentowania kredytu tworzą RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Gdzie szukać najlepszych pożyczek?

Pożyczki konsumenckie mogą udzielać banki, przedsiębiorstwa, a także SKOK-i. Porównując ze sobą poszczególne oferty, należy zwrócić uwagę na wymienione powyżej parametry. By nie tracić czasu na przeglądanie wszystkich ofert dostępnych na rynku sprawdź ranking kredytów konsumenckich. Jednak znaczenie powinna mieć także stabilność finansowa pożyczkodawcy, ponieważ leży to w interesie kredytobiorcy. Wybierając bank warto również sprawdzić dokładnie opinie na jego temat. Zobacz również jakie są najbardziej popularne i najczęściej zaciągane rodzaje kredytów bankowych, oraz czy warto zdecydować się na kredyt bezgotówkowy.

Secured By miniOrange