Jak wyliczyć koszt kredytu samochodowego

Decydując się na zakup samochodu na raty, koniecznie trzeba sprawdzić ich wysokość. Pozwoli to oszacować czy koszt kredytu samochodowego nie będzie zbyt obciążający dla domowego budżetu. Na wysokość raty kredytu na samochód wpływa wiele czynników. Ważne jest m.in. oprocentowanie nominalne, dodatkowe ubezpieczenie i prowizje bankowe. Jak więc prosto oszacować koszt kredytu samochodowego?

Jak obliczyć koszt kredytu samochodowego?

Obliczenie kosztu kredytu samochodowego jest dużym wyzwaniem. To, dlatego najlepiej jest poprosić o to pracowników banku. Dysponują oni specjalistycznymi narzędziami, które pozwolą to zrobić dokładnie i szybko. Należy pamiętać, że zgodnie z prawem banki mają obowiązek udzielić klientowi, jeszcze przed podpisaniem umowy, informacji na temat RRSO, czyli całkowitym koszcie kredytu na samochód. Koszt kredytu samochodowego uzależniony jest od tego, czy wybierze się oprocentowanie stałe, czy zmienne. Przy tym drugim koszty wynikają z wysokości stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski.

Chcąc samodzielnie obliczyć cenę ostateczną kredytu samochodowego przy oprocentowaniu stałym i równych ratach można skorzystać z funkcji PMT dostępnej w Excelu. Trudniejsze jest wyliczenie ceny kredytu z oprocentowaniem zmiennym. W czasie obliczeń wysokości rat kredytu samochodowego pod uwagę należy wziąć takie elementy jak: wysokość prowizji, rodzaj oprocentowania, liczbę rat, wysokość wkładu własnego i stop procentowych.

Jeśli zastanawiasz się nad kredytem samochodowym, sprawdź również, czy lepiej wybrać samochód nowy czy używany.

Prosty sposób na wyliczenie kosztu kredytu na samochód

Najprościej symulację rat kredytów samochodowych można wykonać za pomocą kalkulatorów kredytowych online. Wystarczy je skrupulatnie wypełnić, podając wszystkie wymagane przez nie informacje. Najczęściej do przeprowadzenia stymulacji potrzebna jest kwota kredytu, liczba i rodzaj rat, oprocentowania. Kalkulator kosztu kredytu samochodowego pokaże orientacyjną jego cenę. Po szczegółowe dane zawsze należy udać się bezpośrednio do banku.

Z porównywarek kosztów kredytów samochodowych skorzystać może każdy. Dostępne są one online, bezpłatnie. Korzystanie z nich jest proste i intuicyjne. Aby przeanalizować dane, które pokazują, nie trzeba posiadać zaawansowanej wiedzy o finansach.

Sprawdź również czy bardziej się opłaca kredyt gotówkowy czy samochodowy.

Dlaczego warto poznać koszt kredytu samochodowego?

Kredyt na samochód należy zaciągać odpowiedzialnie i przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Poznanie ostatecznego kosztu kredytu samochodowego pozwoli optymalnie zaplanować domowy budżet i nie wpaść w spiralę długów. Przed tym chroni też bank, który przed przyznaniem wsparcia finansowego dokładnie ocenia zdolność kredytową klienta.

Zobacz również jaki jest koszt kredytu gotówkowego.

Możesz również polubić…

Secured By miniOrange