Poręczenie kredytu – co warto o nim wiedzieć

Większość banków udziela obecnie kredytów z zabezpieczaniem. Ma ono ochronić bank na wypadek, gdyby kredytobiorca przestał spłacać swój dług. Wśród zabezpieczeń ustanawianych przez banki wciąż jednym z bardziej popularnych jest poręczenie kredytu. Osoba poręczająca kredyt powinna jednak wiedzieć, jakie obowiązki mogą na nią spaść.

Czym jest poręczenie kredytu?

Decyzja o wyrażeniu zgody na zostanie poręczycielem kredytu jest decyzją, która pociąga za sobą skutki prawne. Musimy mieć świadomość, że w chwili, kiedy osoba zaciągająca kredyt przestanie go spłacać, to od poręczyciela bank będzie domagał się regulowania rat. Zanim zdecydujemy się zostać poręczycielem kredyt, przemyślmy dobrze swoją decyzję. Zbyt pochopnie wyrażona zgoda może nas narazić na poważne kłopoty, z których trudno nam się będzie wyplątać.

Komu możemy poręczyć kredyt?

To pytanie należy raczej go gatunku pytań z zakresu moralności. Zdecydowanie najczęściej poręczamy kredyty osobom bliskim. Nawet jednak wtedy należy sprawdzić, jaki przebieg miała dotychczasowa historia kredytowa tej osoby, czy nie spóźnia się z płaceniem rachunków, czy rzeczywiście jest osobą pracującą. Jeżeli uda nam się zdobyć te informacje, to dopiero wtedy możemy podjąć decyzję, która wyda nam się najbardziej właściwa.

Czy ja sam/sama planuję w przyszłości zaciągnąć kredyt?

To bardzo ważne pytanie ze względu na fakt, iż poręczając komuś kredyt zmniejszymy swoją własną zdolność kredytową. Jeśli mamy w planach kredyt bankowy, to rozsądnym rozwiązaniem jest nie wyrażenie zgody na poręczenie kredytu. Nie możemy zapomnieć, że zawsze może dojść do sytuacji, w której to my będziemy spłacać kredyt, który został przez nas poręczony. Będziemy więc musieli wówczas udźwignąć dwie raty.

Czy jestem pewny, że spłata zadłużenia nie będzie dla mnie zbyt ciężka?

Zanim udzielimy swojego poręczenia zastanówmy się, czy damy radę spłacać kredyt, jeśli kredytobiorca nie będzie tego robił. Może raty kredytu będą dla nas zbyt wysokie? Jeśli tak, lepiej odmówmy udzielenia poręczenia.

Możesz również polubić…

Secured By miniOrange