Historia kredytowa – co wpływa na nasz scoring kredytowy?
Udzielenie przez bank kredytu wiąże się z koniecznością spełniania szeregu warunków oraz podawania różnych istotnych informacji na swój temat. Na podstawie różnych danych bank przydziela klientowi punkty, które przekładają się na jego szansę na otrzymanie kredytu. Wśród czynników mających duży wpływ na punktację znajduje się historia kredytowa.
Wielu klientów posiadających dobre dochody dowiaduje się, że ich zdolność kredytowa jest zbyt niska, aby mogli otrzymać oni kredyt gotówkowy lub pożyczkę. Warto dowiedzieć się czym jest scoring kredytowy i co ma na niego wpływ oraz zastanowić się nad metodami poprawy takiej oceny.
Czym jest scoring kredytowy?
Scoring to metoda oceny służąca firmom pożyczkowym oraz bankom do oceny wiarygodności i zdolności kredytowej klientów. Im wyższa jest ocena, tym lepiej dla klienta, ponieważ bank poprzez tak wysoką ocenę uznaje, że klient jest wiarygodny i da radę spłacać zadłużenie w ustalonych ratach i terminach. Warto więc zadbać o wszystkie elementy wpływające na scoring, aby bank określił, że udzielenie kredytu jest obarczone niskim ryzykiem.
Dochody, wydatki, historia kredytowa – co wpływa na scoring?
Metoda scoringu ocenia zachowania kredytobiorcy do momentu wnioskowania przez niego o kredyt. Brak wpisów w KRD oraz innych bazach i terminowe regulowanie swoich zobowiązań jest w tym przypadku bardzo ważne. Warto zwrócić uwagę na to co jeszcze jest uwzględniane w scoringu:
- wykonywany zawód i staż pracy na danym stanowisku,
- wykształcenie,
- dochody miesięczne,
- regularność zatrudnienia (częste zmiany pracodawców wpływają niekorzystnie na ocenę),
- posiadane nieruchomości, domy, mieszkania,
- wiek i stan cywilny,
- liczba osób na utrzymaniu,
- stan kont,
- zobowiązania,
- umowa z telefonią komórkową, itp.
Od czego zależy nasza historia kredytowa i jak wpływa na scoring?
Każdy bank przed udzieleniem kredytu dokładnie sprawdza dane dotyczące klienta w bazach informacji kredytowej, takich jak BIK, czy KRD. Ma to na celu sprawdzenie, nie tylko obecnej sytuacji finansowej klienta, np. czy posiada inne zobowiązania finansowe, lecz także czy terminowo spłacał kredyty i pożyczki w przeszłości. Informacje te mają wpływ na tzw. wiarygodność klienta. Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy z regularnym opłacaniem rat, to nasza negatywna historia kredytowa, jest przechowywana w bazie BIK nawet przez 5 lat. Informacje te również obniżają nas scoring a bank może nie udzielić nam kredytu. Warto również pamiętać, że osoby wpisane do bazy dłużników KRD, nie otrzymają kredytu w ogóle. Dlatego warto nie tylko regularnie spłacać kredyty ale również regularnie opłacać wszystkie zobowiązania.
Czy można jakość poprawić swoją ocenę?
Oczywiście można zwiększyć swój scoring rezygnując z wszelkich dodatkowych kart kredytowych czy też limitów w kontach. Warto też sprawdzić swój BIK i inne bazy oraz pospłacać zobowiązania, które spowodowały wprowadzenie negatywnych wpisów. Po wyczyszczeniu baz i odczekaniu kilku miesięcy, a czasami kilku lat, można ponownie starać się o kredyt. Czasami problemem może być zwykła opóźniona płatność rachunku telefonicznego. Warto więc pilnować wszystkich swoich zobowiązań.
Najnowsze komentarze