Oprocentowanie nominalne – co to jest i jak je obliczyć?

Prawie każdy z nas, porównując różne, dostępne na rynku, oferty kredytów gotówkowych, interesuje się poziomem ich oprocentowania. Większość osób tylko pobieżnie wie, czym jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to tak naprawdę jeden z najważniejszych kryteriów, który bierze się pod uwagę podczas analizy ofert kredytowych. W bankowości istnieje także mniej znane pojęcie, takie jak oprocentowanie nominalne. Wyjaśniamy, co ono oznacza oraz podpowiadamy, jak obliczyć jego wysokość. 


Czym charakteryzuje się oprocentowanie nominalne?

Dla większości z nas, najważniejszy w każdym kredycie jest koszt który w sposób jasny i czytelny przedstawia właśnie parametr, jakim jest RRSO. Warto jednak zwrócić uwagę również na oprocentowanie nominalne. Dzięki niemu możemy uzyskać inne, bardzo przydatne i praktyczne informacje o interesującej nas pożyczce. Wspomnianym określeniem nazywa się procentową wartość, która podawana jest w skali roku, a która uwidacznia nam stopę oprocentowania, według której zostaną naliczone odsetki od kapitału udostępnionego. Ten wskaźnik, w przeciwieństwie do Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, nie pokazuje nam całego kosztu kredytu, który zaciągnęliśmy, jest więc wskaźnikiem o mniejszym zasięgu. Warto jednak wziąć go pod uwagę, aby jak najlepiej przygotować się do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Na uwagę zasługuje również fakt, że wspomniane oprocentowanie ustalają instytucje finansowe, które udzielają kredytów.

W wyborze korzystnej oferty kredytowej warto więc korzystać z porównywarek kredytów gotówkowych, które sprawdzają i porównują oprocentowanie.

Jak obliczyć oprocentowanie nominalne?

Na wysokość opisywanego przez nas wskaźnika mają wpływ dwa czynniki, jakimi jest stopa bazowa oraz marża. Stopa bazowa określa referencyjną wysokość oprocentowania na międzybankowym rynku. Marża zaś mówi nam o tym, jaka jest aktualna cena interesującej nas pożyczki lub kredytu. Ustala ją dana instytucja finansowa, więc zależy ona po prostu od kredytodawcy. Warto pamiętać o tym, że wysokość marży może podlegać pewnym negocjacjom, co może być bardzo praktyczne i w pewnym stopniu zmniejszyć całkowity koszt kredytu.

Oprocentowanie nominalne oblicza się, kalkulując wartość procentową danej pożyczki. Jeśli wynosi ona na przykład 1000 złotych, a oprocentowanie to 8 procent, to po roku będziemy musieli zwrócić 1080 złotych. Jeśli jednak okres kredytowania wyniesie chociażby tylko pół roku, kwota konieczna do oddania będzie plasować się na poziomie 1040 złotych. Trzeba więc mieć na uwadze, iż podany wskaźnik określa koszty kredytu w skali roku. A nie, tak jak RRSO, koszty całkowite.

Możesz również polubić…

Secured By miniOrange