B2B co to jest

Coraz częściej w ogłoszeniach o pracę pojawia się określenie, że mile widziana będzie współpraca na zasadzie B2B, albo że stanowisko wymaga doświadczenia w sektorze B2B. Co oznacza B2B?

B2B to skrót pochodzący z języka angielskiego (z ang. business to business) oznaczający transakcje pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi, to też określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami. Nie należy go mylić z B2C, które oznacza relacje między przedsiębiorstwami i klientami indywidualnymi.

Agent handlowy, księgowa, telemarketer

W relacji B2B uczestniczą firmy, a działalność polega na pracy z klientem będącym firmą. Jest to sytuacja, w której pracuje się wykonując usługi lub sprzedając produkty innej firmie. Przykłady? Pracą w sektorze B2B jest choćby praca przedstawiciela handlowego oferującego towar od producenta hurtowniom lub sklepom, telemarketera na infolinii telefonii komórkowej ds. umów zawieranych na firmę czy praca księgowej, która fakturuje i rozlicza konkretne firmy. W tym przypadku również pracownik kontaktuje się z konkretnym człowiekiem, ale reprezentuje jednak firmę a nie siebie. Decyzje podejmuje nie w swoim imieniu i musi kierować się interesem firmy, a nie swoim.
W relacji B2B wyróżnia się wielu uczestników – to sieć, w której są np. dystrybutorzy, hurtownicy i producenci.

Jakie zadania w ramach B2B?

Na firmy działające w ramach B2B czekają m.in. takie zadania jak: przygotowanie i potwierdzanie ofert i zamówień, poszukiwanie nowych ofert, marketing, dokonywanie płatności, ,realizacja transakcji, wystawianie dokumentów związanych z realizacją transakcji. Współpracując w ramach B2B można działać na rynku, na którym handluje się w ramach jednej branży lub na rynku, który obejmuje różne branże i gdzie sprzedaje się często produkty i usługi niezwiązane z produkcją.

Secured By miniOrange