RRSO – najważniejsze informacje
W trakcie poszukiwania jakiegokolwiek kredytu gotówkowego dość często wpadamy w panikę. Nic dziwnego: ilość wszystkich propozycji dostępnych na rynku może przyprawić nas o ból głowy. W jaki zatem sposób znaleźć idealny pod każdym względem kredyt, porównać go z innymi i nie poświęcać na to zbyt wiele czasu? Z pomocą przychodzi nam oczywiście RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
Czym jest RRSO?
RRSO to nic innego jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania danego kredytu. Innymi słowy: jest to rzeczywisty koszt całego kredytu, który będzie musiał spłacić kredytobiorca.
Zazwyczaj w trakcie porównywania jednego kredytu z drugim bierzemy jedynie pod uwagę koszty jego oprocentowania. To bardzo poważny błąd. Otóż na całkowite koszty kredytu przypada:
- oprocentowanie nominalne,
- koszty przyznania kredytu,
- prowizje,
- dodatkowe koszty, na przykład za ubezpieczenie.
To wszystko wylicza nam od razu RRSO. Dzięki niemu jesteśmy w stanie porównać kilka ofert bankowych w efekcie czego zdecydować się na najbardziej dla nas korzystny kredyt. W tym calu warto skorzystać ze specjalnych narzędzi, czyli porównywarek kredytowych.
Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania – najważniejsze informacje
Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że RRSO jest także ściśle związane również z wartością pieniądza. Dlatego należy brać pod uwagę fakt, że zmiana jego wartość w trakcie spłaty zobowiązania – zmieni również wartość spłacanego kredytu.
Warto również wspomnieć, że ustawa o kredycie konsumenckim wyraźnie głosi, że RRSO to: „ całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. Natomiast stopa procentowa danego kredytu jest to stałe lub zmienne oprocentowanie, które stosuje się do wypłacanej kwoty na podstawie umowy o kredyt w stosunku rocznym. Dlatego też RRSO zawsze będzie większe niż oprocentowanie kredytu, ponieważ jak już wcześniej zostało wspomniane: oprócz odsetek składa się również z prowizji oraz kosztów dodatkowych.
Najnowsze komentarze