Umowa kredytowa – jakie warunki kredytowania zawiera

Umowa kredytowa to dokument, który powinien przeczytać każdy zaciągający zobowiązanie finansowe. Mówi ona o wszystkich warunkach kredytu, a tym samym określa obowiązki i prawa kredytobiorcy i kredytodawcy. Większość banków wzór umowy kredytowej udostępnia na kilka dni przed ostatecznym dopełnieniem formalności. Dzięki temu można ją dokładnie przeanalizować, a w przypadku wątpliwości skonsultować ze specjalistą. Zobacz, na jakie zapisy zwrócić uwagę.

Umowa a warunki kredytowania

Umowa kredytowa to obszerny dokument, który napisany jest często niezrozumiałym językiem. To sprawia, że wiele osób rezygnuje z jej czytania i podpisuje w ciemno. Nie warto tak robić, ponieważ można się zgodzić na warunki niekorzystne dla siebie. Niestety podpisanie umowy zobowiązuje do ich przestrzegania. Uchylenie tego dokumentu jest bardzo trudne i zazwyczaj wymaga spraw sądowych. O ile umowa kredytowa nie posiada klauzul niedozwolonych, jest to bardzo trudne. Warto więc poznać zapisy dokumentu, a tym samym warunki kredytowania, na jakie się godzi.

Jakie warunki kredytowania zawiera umowa?

  1. Warunki uruchomienia kredytu – umowa powie, w jakim terminie i po dopełnieniu jakich formalności środki finansowe będą uruchomione, czyli przelane na konto kredytobiorcy; co więcej, znaleźć można w niej też informację o tym, czy pożyczona kwota będzie przelana w transzach (jaka będzie ich wysokość), czy w całości.
    Jeśli potrzebujesz szybkie dostępu do gotówki, zobacz gdzie znaleźć szybki i tani kredyt gotówkowy.
  2.  Warunki wykorzystania kredytu – w niektórych przypadkach (np. kredytu hipotecznego czy kredytu  samochodowego) pozyskane od banku środki finansowe można wydać na określony cel – jasno wskazany w umowie kredytowej; bank w dokumencie określa też, w jaki sposób będzie sprawdzał, czy kredytobiorca wywiązuje się ze swoich zobowiązań; może np. żądać przedstawienia faktur, rachunków zakupu, umowy z deweloperem.
  3. Warunki spłaty zadłużeniaspłata kredytu to jedne z najważniejszych zapisów dla kredytobiorcy; nieprzestrzeganie zapisów umowy może narazić na wiele przykrych konsekwencji; w umowie kredytowej znajdują się zapisy mówiące m.in. o wysokości miesięcznych rat, terminach i formie ich spłat; datach przygotowania nowego harmonogramu spłat itp.; ważne informacje to również te dotyczące całkowitego kosztu kredytu, czyli RRSO.
  4. Warunki wcześniejszej spłaty kredytu – zgodnie z prawem kredytobiorca ma prawo wcześniej spłacić swój dług; warunki tej spłaty określa oczywiście umowa kredytowa; mówi ona o tym, jakie koszty poniesie się w związku z wcześniejszą spłatą, w jaki sposób poinformować o tym bank itp. Sprawdź więcej informacji, dotyczących spłaty kredytu.
  5. Warunki przedłużenia terminu spłaty – w niektórych przypadkach regulowanie rat w terminie staje się niemożliwe; w takim wypadku można skorzystać z pomocy banku i np. przedłużyć termin spłaty, przejść na wakacje kredytowe czy zastosować karencje; to jakie rozwiązania będą możliwe i na jakich warunkach zapisane jest w umowie kredytowej.

Możesz również polubić…

Secured By miniOrange